Güneş Enerjisinin Havası Nasıl Alınır? Kesin Çözüm

Güneş enerjisinin havası nasıl alınır? Eğer evinizdeki güneş enerjisi sisteminden sıcak su gelmiyor veya düşük sıcaklıkta su geliyor ise bu sorunun kaynağı sistemdeki hava olabilir. Sorunun çözümü için havanın alınması gerekiyor. Peki, ama nasıl?

Güneş Enerjisi Sıcak Su Gelmiyor

Güneş enerjisinden sıcak su gelmiyorsa sistemde sorun var demektir. Bu sorunların bazılarını kolay bir şekilde siz de çözebilir ve sistemin tekrar sorunsuz olarak çalışmasını sağlayabilirsiniz. Bazıları için ise mutlaka profesyonel destek almanız gerekir. Sorunlara ilişkin detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Güneş Enerjisinin Havası Nasıl Alınır?

Evinizde veya iş yerinizdeki güneş enerji sistemi çalışmıyorsa aklınıza gelecek ilk sorunlardan birisi sistemin hava yapmış olmasıdır. Böyle durumlarda güneş enerjisinin havası nasıl alınır sorusunun cevabını yoğun şekilde ararsınız. Aradığınız cevap burada.

Güneş enerjisi için kurulan düzenekler, kapalı sistemlerdir. Eğer kurulumda herhangi bir hata yapılmamışsa sistemin hava yapması gibi bir sorunun yaşanma olasılığı son derece düşüktür. Dolayısıyla dikkate almanız gereken son seçeneklerden birisinin hava yapmış olma olasılığı olduğunu unutmayın.

Eski tip sistemlerin hava yapma olasılığı vardır. Bu yüzde düzenek kurulurken bir de hava alma musluğu veya vanası yapılır. Bu musluk veya vana kullanılarak kolay bir şekilde hava alınır. İlgili bölüm, çatıda bulunan su tankına bağlıdır.

Eğer böyle bir bölüm yok ise havayı direkt sizin almanız çok zordur. Çünkü havanın alınması için tanka bağlı olan su borularından birinin gevşetilmesi gerekebilir. Dolayısıyla bir tesisatçıdan yardım almanız çok daha doğru olacaktır.

Güneş enerjisinin havası nasıl alınır
Güneş enerjisinin havası nasıl alınır?

Aracımı Kiraya Vermek İstiyorum isimli makalemizi incelemek için bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Güneş Enerjisi Neden Isıtmaz?

Güneş enerjisi sistemleri, uzun zamandır kullanılan ve evlerin sıcak su ihtiyaçlarını etkili şekilde karşılayan ürünlerdir. Çatılara kurulan bu ürünler, güneşten aldığı ısıyı suya aktarır ve böylece sıcak su elde edilmesini sağlar. Ancak bazen farklı nedenlere bağlı olarak bu döngü bozulur ve güneş enerjisi ısıtmaz.

Güneş enerjisinin ısıtmamasının birçok farklı nedeni olabilir. Bu noktada akla gelen seçeneklerden birisi sistemin hava yapmasıdır. Ancak farklı nedenlerin olabileceği de unutulmamalıdır. Günümüzde bu probleme en fazla neden olan hususlar ve bunlara ilişkin detaylar şu şekildedir:

·         Kireç Birikmesi

Günümüzde en sık yaşanan sorunlardan birisi kireçlenmeye bağlı kanalların tıkanmasıdır. Su, güneşten gelen ışınlarla ısınır ve buna bağlı olarak bünyesindeki kireçten ayrılır. Ayrılan kireçler ise boruların tıkanmasına ve sistemin verimliliğinin düşmesine neden olabilir.

·         Yanlış Antifriz Kullanımı

Kış aylarında bazı bölgelerde hava sıcaklığının çok düşük seviyelere inmesi nedeniyle antifriz kullanılması gerekiyor. Antifriz kullanılmaması durumunda suyun donması ve boruları patlatması gibi sorunlar yaşanabilir.

Antifriz kullanımında yapılan yanlışlıklar veya hiç antifriz kullanılmaması, sistemin arızalanmasına neden olacaktır. Dolayısıyla bulunduğunuz bölge kış aylarınca çok düşük sıcaklıklara kadar iniyorsa, talimatlara uygun şekilde antifriz kullanmalısınız.

·         Vanaların Kapalı Olması

Sistem içerisinde bulunan sıcak ve soğuk su vanalarının kullanım sırasında açık olması gerekiyor. Eğer vanalar kapalı olursa sisteme su girişi veya sistemden su çıkışı olmayacaktır. Böyle bir durumda muslukları açtığınızda sıcak su gelmez.

·         Diğer Sorunlar

Çalışma prensibi oldukça basit olsa da, sistem çok sayıda parçadan meydana gelir. Kompleks yapısı nedeniyle farklı sorunların yaşanması gibi bir ihtimal de vardır. Parçaların görevini tam olarak yapmaması, deforme olması ve benzeri sorunları da dikkate alın. Ayrıca güneş enerjisi sistemlerinin bir kullanım ömrü olduğu ve bu ömür dolduktan sonra parça değişimleri ile sistemin yenilenmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Güneş Enerjisi Havası ile İlgili Merak Edilenler

Güneş enerjisinden neden hiç su gelmez?

Vanalar kapalı olabilir. Ayrıca kireçlenme nedeniyle boruların bazıları tamamen tıkanmış dahi olabilir. Eski sistemlerin hava yapması durumunda da benzer sorunlar yaşanabilir.

Güneş enerjisi suyu tam ısıtmıyor?

Muhtemelen kireçlenme nedeniyle kanallardan bazıları tıkanmıştır. Kirecin temizlenmesi sonrasında sorun ortadan kalkacaktır. Farklı bir nedene bağlı olarak da benzer sorunlar oluşabilir. Profesyonel destek alınmasından fayda vardır.

Güneş enerjisi kış aylarında ısıtır mı?

Yeni nesil sistemlerden birisini kullanıyorsanız, sorunsuz şekilde sıcak su almaya devam edersiniz. Vakum tüplü modeller, kış aylarında ve bulut havalarda yüksek verim elde edilmesini sağlar.

Güneş enerjisi neden sürekli su eksiltiyor?

Borularda sızıntı veya delinme olası durumunda bu türden problemler yaşanabilir.

Bilgiyol, kullanıcı odaklı ve onların sorunlarına çözüm sağlayan içerikler sunar. Eğitim, finans, sağlık ve teknoloji alanlarında güncel içerikler hazırlar. İçerikler, akıcı bil dille, bilgilendirici ve özgün olarak yazılır.

“Güneş Enerjisinin Havası Nasıl Alınır? Kesin Çözüm” üzerine 3 yorum

 1. Vakumlu güneş enerjisinden kısa bir süre kaynar durumda su geldikten sonra hemen soğuk yada çok ılık akmaya başlıyor
  Neden ?Teşekkürler.

  Yanıtla
  • Bu durumun birçok nedeni olabilir. Sıcak su deposunun yalıtımının düzgün yapılmaması, vakum tüplerinin aşırı kirlenmesi, sistemin hasar alması en çok karşılaşılan nedenlerdir.

   Yanıtla
 2. Benim güneş enerjisi yeni tip tüplü hava yapıyor havasını atamıyorum neden yapar havasını atmama için pompa koysam havayı atarmi

  Yanıtla

Yorum yapın