Triplixam Kullananlar Yorumları

Triplixam kullananlar yorumları, bu tansiyon ilacını ilk defa kullanacaklar için önemli fikirler verir. İlacın tansiyona etkisi ile birlikte ortaya çıkacak yan etkiler, yazımızın devamında detaylı olarak yer almaktadır.

Triplixam Kullananların Yorumları 2024

Triplixam, yüksek tansiyon için reçete edilen bir ilaçtır. İçerisinde üç etken madde ve yardımcı maddeler yer alır. Temel hedefi yüksek tansiyonu dengelemek olan ilaç, her hastada farklı etkiler gösterir. Yaygın olarak yapılan Triplixam kullananların yorumları şu şekildedir:

 • Tansiyonumu çok hızlı bir şekilde düzeltti. Yüksek tansiyon ile şikayetlerimin neredeyse tamamı geçti.
 • Daha önce kullandığım tansiyon ilacım yeterli gelmeyince doktorum bunu yazdı. Şimdilik memnunum.
 • Bu ilacı kullanmaya başladıktan sonra öksürük başladı. Bu ilaçla ilgili mi, değil mi tam anlamadım.
 • Halsizlik ve yorgunluk hissetmeye başladım. Biraz da çarpıntı var. Doktora yeniden gideceğim.
 • Tansiyondan kaynaklı baş ağrısı ve baş dönmesini çok fazla yaşıyordum. Bunların tamamı düzeldi. Çok şükür.
 • Cinselliği sanki olumsuz etkiliyor. Yeni kullanmaya başladım ama böyle bir durumu fark ettim.
 • Bir süre çok iyiydi. Ancak son zamanlarda kalpte kramp ve ağrı yapıyor sanki. Doktora görüneceğim.

Bu ilacın etkisinin her hastada benzer olsa da bazı farklı etkilerin görülebileceği unutulmamalıdır. Beklenmeyen bir etki görüldüğünde mutlaka doktora başvurulmalıdır. Ayrıca ilacı doktor onayı olmadan kullanmamak gerekir.

Triplixam Kullananlar Yorumları
Triplixam Kullananlar Yorumları

İlginizi Çekebilir: Muskazon Kullanıcı Yorumları

Triplixam Yan Etkileri ile İlgili Yorumlar

Kan basıncını düzenleyen Triplixam, bazı yan etkilere sahiptir. Her ne kadar bütün ilaçların yan etkileri olsa da kalp sağlığını etkileyen bu ilacın yan etkileri çok daha önemlidir.

Triplixam kullananların yorumları incelendiğinde, birçok hastanın yan etkilerden bilerek veya bilmeyerek şikayet ettiği görülür. Yan etkilere dair yorumlar şu şekildedir:

 • Kullanmaya başladıktan sonra solunum güçlüğü yaşamaya başladım. Hemen doktora başvurdum ve ilacı hemen bırakmam gerektiğini söyledi.
 • Yüzümde ve dudaklarımda şişme yaptı. Kullanmayı bıraktım. Farklı bir ilaca geçeceğim.
 • Baş dönmem bu ilaçtan sonra şiddetli hale geldi. Reçeteyi yazan doktoru aradım, kullanmayı bırakmamı söyledi.
 • Triplixam sonrasında çok fazla yorgun hissetmeye başladım. Sanki sürekli halsizim.
 • Uyku yapıyor. Çok fazla uyuyorum. Normal mi, bilmiyorum.
 • Ayak bileklerimde şişlik meydana geldi.
 • Tansiyon ilaçlarının öksürük yaptığını duymuştum. İlk defa ben de yaşadım. Büyük ihtimalle ilaçtan kaynaklı öksürüyorum.
 • Cinsellikte azalma oldu. Bir şeyler ters gidiyor. İstek azalması var. Normal mi?

Yaygın olarak kullanılan Triplixam’ın içerisinde etken maddelere alerjisi olanlarda yüzde şişme, nefes darlığı gibi belirtiler meydana gelir. Böyle durumlarda hemen doktora veya en yakın acil servise müracaat edilmesi gerekir.

İlacın doktor onayı olmadan kullanılmaması çok önemlidir. Ayrıca doktor talimatlarına kesin olarak uyulmalıdır.

YouTube video

Triplixam Nedir?

Triplixam; içerisinde perindopril, indapamid ve amlodipin etken maddeleri bulunduran bir hipertansiyon ilacıdır. Anti-hipertansif olan bu ilaç, 30 film kaplı tablet şeklinde, kapaklı tüplerde yer alır.

Yüksek kan basıncı, yani hipertansiyon tedavisinde ayrı ayrı perindopril/indapamid alan ve buna ek olarak amlodipin alan hastalar için üretilmiştir. Bu hastalar, üç etkin maddeyi aynı anda alır. Buradaki etken maddelerin tamamı kan basıncını düşürür. Üçü birlikte çalışarak kan basıncının kontrol altına alınmasını ve tansiyonun düşmesini sağlar.

İki farklı doz seçeneğine sahiptir. Bunlar şu şekildedir:

 • 10 / 2,5 / 10 mg (Perindopril + İndapamid + Amlodipin)
 • 10 / 2,5 / 5 mg (Perindopril + İndapamid + Amlodipin)

Kardiyolog tarafından reçete edilen bu ilacın düzenli olarak kullanılması gerekir. Mümkün olduğu kadar hastalar kendini takip etmeli ve beklenmeyen bir etki görüldüğünde doktorlarına başvurmalıdır.

İlginizi Çekebilir: Dideral Kullananlar Yorumları

Triplixam Kullananlar Yorumları
Triplixam Kullananlar Yorumları

Triplixam Ne İşe Yarar?

Bu ilaç, kan damarlarının genişlemesini sağlayarak hipertansiyonun kontrol altına alınmasını sağlar. Genişleyen damarlardan kan çok daha düşük basınçla geçmeye başlar. Bu işlevi, perindopril sağlar.

Bir diğer etken madde olan indapamid ise böbreklerde daha fazla idrar üretimini teşvik eder. Ancak bunu sınırlı miktarda yapar. Dolayısıyla diüretiklerden farklı bir işlevi vardır.

Son etken madde olan amlodipin ise kalsiyum kanal blokörü olarak çalışır. Yani kan damarlarını gevşetir ve kan akışının rahatlamasını sağlar.

Buradaki üç etken madde birlikte çalışır ve yüksek tansiyonun dengelenmesini sağlar. Ancak bu etkinin sürekli olabilmesi için tabletlerin her gün aynı saatte ve önerilen dozda alınması gerekir.

Triplixam Kullananlar Yorumları
Triplixam Kullananlar Yorumları

Triplixam Fiyatı (Güncel – 2024)

Triplixam fiyatı, 135,71 TL’dir. Bu rakam, Temmuz/2024 dönemi için geçerli ve günceldir.

Triplixam ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Hipertansiyon için kullanılan bu ilaçla alakalı sık sorulan sorular ve bunların yanıtları aşağıda yer almaktadır.

1 – Triplixam Yan Etkileri Nelerdir?

Sıvı birikmesi (ödem), baş ağrısı, baş dönmesi, öksürük, ayak bileklerinde şişlik, kas spazmları ve halsizlik yaygın olarak görülür. Bazı hastalarda cinsellikte azalma, uyku, kulaklarda çınlama da görülebilir. Beklenmeyen etkiler fark edildiğinde doktora müracaat edilmelidir.

2 – Triplixam Böbreklere Zarar Verir Mi?

Böbreklerdeki idrar miktarı üretimini kısmen artıran bir etkiye sahiptir. Düzenli olarak kullanıldığında böbreklere zarar verdiği ile ilgili bir uyarı bulunmamaktadır. Ancak böbrek yetmezliği yaşayan hastaların doktorlarına durumu iletmesi önemlidir.

3 – Triplixam Cinselliği Etkiler Mi?

Bazı hastalar, cinsel isteklerinin azaldığını belirtmiştir. Özellikler erkek hastalarda bu şikayetin daha fazla dile getirildiği ve gençliğim gitti şeklinde durumun özetlendiği görülmektedir.

4 – Triplixam Öksürük Yapar Mı?

Yan etkileri arasında öksürük vardır. Her hastada farklı seviyelerde öksürüğe neden olur.

Bilgiyol, kullanıcı odaklı ve onların sorunlarına çözüm sağlayan içerikler sunar. Eğitim, finans, sağlık ve teknoloji alanlarında güncel içerikler hazırlar. İçerikler, akıcı bil dille, bilgilendirici ve özgün olarak yazılır.

Yorum yapın