Elektrik Süpürgesi Motoru Yandığı Nasıl Anlaşılır?

Elektrik süpürgesi motoru yandığı nasıl anlaşılır? Motorlar, yandıktan sonra farklı belirtiler verirler. Bu belirtileri doğru şekilde takip etmek ve yorumlamak, olası yanma durumlarının erken fark edilmesini sağlayacaktır. Yazımızın devamında, bu belirtileri detaylı olarak bulabilirsiniz.

Ev ve iş yerindeki temizlik ihtiyacının etkili ve kolay şekilde karşılanması için kullanılan bu cihazlar, işlevlerini motorları sayesinde sağlar. Motorlar, farklı nedenlere bağlı olarak arıza yapabilir. İlgili nedenler arasında motorun yanması da vardır. Peki, elektrik süpürgesi motoru yandığı nasıl anlaşılır?

Elektrik Süpürgesi Motoru Neden Yanar?

Motorlar, birçok ev aletinin içerisinde yer alır. Çok sık rastlanmazsa da motorların yanması, genellikle şaşırtıcı kabul edilmez.

Elektronik aletler, bazen nedensiz şekilde arıza yapar ve kullanılamaz duruma gelir. Buna karşın süpürgelerin içindeki motorların yanmasının farklı nedenleri de vardır. Bunlar şu şekildedir:

 • Aşırı Isınma

Süpürgeler çalışırken, motorlar ısınır. İlgili durum son derece normaldir ve motorlar genellikle içlerindeki sıcaklığı düzenlemek için bir soğutma sistemi kullanır. Dolayısıyla bu türden bir ısınma soruna neden olmaz.

Aşırı kullanım, filtrelerin düzenli olarak temizlenmemesi veya hava akışının engellenmesi gibi faktörler, ısınmanın aşırı şekilde gerçekleşmesine yol açar. Aşırı ısınma ise bir noktadan sonra yanma ve benzeri türden arızalara yol açacaktır.

 • Elektrik Arızası

Motorun elektrik devrelerinde meydana gelen bir arıza, aşırı akım geçmesine veya kısa devre oluşmasına yol açar. Bu tür bir arıza, motorun yanmasına neden olur. Bahsedilen türden bir arıza, genellikle kullanıcılarla ilgili değildir ve engellenmeleri çok zordur.

 • Aşırı Gerilim

Motorlar belirli bir gerilime dayanacak şekilde tasarlanır. Eğer cihaza anormal bir gerilim uygulanırsa, içerisindeki bileşenler zarar görür ve motor yanar. Buradaki aşırı gerilim, elektrik devresi arızalarından kaynaklanır.

Günümüzdeki en önemli aşırı gerilim nedeni ise kalitesiz şebekelerle ilgilidir. Yoğun fırtınaların yaşandığı dönemlerde elektrik hatlarındaki sorunlar, evlere aşırı gerilim olarak yansır. Buna bağlı olarak da farklı elektronik cihazların kullanılamaz hale gelme durumu meydana gelebilir.

 • Yaşlanma

Her elektronik cihazın bir ömrü vardır. Talimatlara uygun şekilde kullanılsa dahi, elektronik cihazlar bir noktadan sonra kullanılamaz duruma gelir. Ömürlerini tamamlayanlar, risk faktörlerine daha açık hale gelir.

 • Kötü Bakım

İlgili ev aletlerinin periyodik bakımlarının düzenli şekilde yapılması gerekir. Bakımlar; filtrelerin değiştirilmesi, içerisindeki toz ve kir birikintilerinin alınması şeklindedir.

Elektrik Süpürgesi Motoru Yandığı Nasıl Anlaşılır?
Elektrik Süpürgesi Motoru Yandığı Nasıl Anlaşılır?

Periyodik bakımlar yapılmadığında, filtreler zamanla tıkanır ve hava akışı yavaşlar. Hava akışının yavaşlaması ise hem makinenin performansını düşürür hem de arıza riskinin artırır. İlgili arızaların başında ise motor yanması vardır.

 • Yanlış Kullanım

Yanlış kullanım, en yaygın nedenlerden biridir. Örneğin; saatlerce temizlik yapmak ve makineyi aktif olarak kullanmak, makinenin aşırı ısınmasına neden olur. Motoru aşırı zorlamak da benzer etkilere yol açar. Bütün bunların sonucunda ise farklı türden arızalar ortaya çıkabilir. Yanmalar da buradaki olasılıklardan biridir.

 • Kalitesiz Parçalar

Tamir sürecinde gerçekleştirilen parça değişimlerinde ucuz ve kalitesiz parçaların kullanılması, bir diğer risk faktörüdür. Bakım için değiştirilen filtrelerde de kalitesiz olanlar tercih edilirse benzer sonuçlar ortaya çıkacaktır.

 • Dış Etkenler

Dış etkenler, buradaki son faktör olarak ifade edilebilir. Motorun dışarıdan sert bir darbeye maruz kalması veya sıvı temasının gerçekleşmesi, yanmayla sonuçlanacak durumlardan bazılarıdır.

Güneş enerjisinin havası nasıl alınır makalemizi buradan okuyabilirsiniz.

Elektrik Süpürgesi Çok Ses Çıkarmaya Başladı

Elektrik süpürgesi çok ses çıkarmaya başladı, zaman zaman kullanıcılar tarafından dile getirilen şikayetlerden biridir. Sesin çok çıkmaya başlamasının çok farklı nedenleri vardır.

Aşırı ses, bazen küçük bir soruna bazen ise ciddi bir arızaya işaret eder. Bundan dolayı normal olmayan seslerin dikkate alınması ve mutlaka bunun nedeninin araştırılması gerekir. Aşırı ses gelmesinin yaygın nedenleri ve bunlara ilişkin basit çözüm önerileri şu şekildedir:

 • Süpürgenin hortumunda, borularında veya fırçasında yabancı cisimlerin birikmesi, hava akışını engelleyerek süpürme işlemi sırasında gürültüye neden olur. Hortumu ve boruları kontrol edin, tıkanmışsa dikkatli bir şekilde tıkamaya neden olan cismi çıkarın.
 • Periyodik olarak temizlenmeyen süpürgelerin içinde toz ve kir birikir. Biriken aşırı kir ve toz tortusu, motorun düzgün çalışmasını engeller ve aşırı gürültüye sebep olur. Motoru ve filtreleri düzenli olarak temizleyerek bu sorunun riskini azaltırsınız.
 • Motor rulmanları zamanla aşınır ve böyle bir durum, normale göre daha fazla gürültüye neden olur. Eğer sorunun rulmanlardan kaynaklı olduğunu düşünüyorsanız, profesyonel destek almalısınız.
 • Başlık, fırça silindiri veya diğer parçalarda meydana gelen yıpranmalar ve kırıklar, anormal seslerin oluşmasına neden olur. Hasarlı parçalar değiştirerek bu problemi aşmak mümkündür.
 • Başlık veya fırça silindiri düzgün bir şekilde takılmamışsa, süpürme işlemi sırasında anormal sesler çıkar.
 • Motorda meydana gelen arızalar veya aşırı yüklenmeler, anormal seslerin ortaya çıkmasına neden olur. Buradaki en ciddi neden, motor arızalarıdır ve mutlaka profesyonel destek gerektirir.
Elektrik Süpürgesi Motoru Yandığı Nasıl Anlaşılır?
Elektrik Süpürgesi Motoru Yandığı Nasıl Anlaşılır?

Elektrik Süpürgesi Motoru Yandığı Nasıl Anlaşılır?

Elektrik süpürgesi motoru yandığı nasıl anlaşılır? Motorun yanıp yanmadığının kesin olarak belirlenmesi için mutlaka uzman bir teknisyenin inceleme yapması gerekir. Ancak yanma durumunda bazı belirtiler ortaya çıkar.

Kötü koku yayılır. Yanmış bir motorunun karakteristik bir yanık kokusu yayması beklenir. İlgili koku genellikle plastik veya elektriksel yanma kokusuna benzer. Sebepsiz yere makineden garip ve rahatsız edici bir koku geliyorsa, motorun yanmış olma ihtimali akla gelmelidir.

Duman çıkar. Yanmanın en belirgin özelliği, duman çıkmasıdır. Bu durum, süpürgeler için de geçerlidir. Süpürge çalışırken dumanlar çıkmaya başlarsa süpürgeyi hemen kapatmanız ve prizden çıkarmanız gerekir.

Güç kaybı oluşur. Motorun yanması, süpürgenin tamamen kullanılamaz duruma gelmesine neden olmayabilir. Bazı durumlarda motorda güç kaybına yol açar ama çalışmaya devam eder. Dolayısıyla sebepsiz bir güç kaybı yaşandığında, yanma olasılığının akla gelmesi çok önemlidir.

Ses değişiklikleri görülür. Yanmış bir motor genellikle normalden farklı sesler çıkarabilir. Özellikle tıkırtılar, çıtırtılar veya garip sesler, motorun sağlıklı olmadığını gösteren bir işaretler olarak kabul edilir. Ancak buradaki seslerin farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkmış olabileceği de dikkate alınmalıdır.

Motor çalışmaz. Süpürgeyi açtığınızda motor hiç çalışmıyorsa veya kısa süre sonra duruyorsa, motorun yanmış olması olasıdır. Böyle bir durumda elektriği kontrol etmelisiniz. Eğer elektrikte sorun yoksa profesyonel destek almanız gerekir.

Volkswagen arıza lambaları anlamları için makalemizi inceleyebilirsiniz.

Elektrikli Süpürge Motoru Tamir Fiyatları

Elektrikli süpürge motoru tamir fiyatları, arızanın türüne ve yapılacak işlemlere göre değişir. Bazı sorunlar, küçük müdahaleler ile düzeltilir ve buna bağlı olarak maliyetleri düşük olur. Ancak bazı sorunlar için ciddi bir zaman ve ustalık gerekir. Bunların maliyetleri ise daha yüksektir.

Fiyatlar hakkında net rakam vermek doğru olmayacaktır. Hem arızanın türü hem yapılacak işlemlerin zorluğu hem de ülkemizdeki enflasyon nedeniyle rakamlar ciddi değişkenlik göstermektedir.

Elektrik Süpürgesi Motoru Fiyatları

Elektrik süpürgesi motoru fiyatları, 500 TL ile 1.000 TL arasındadır. Markaya (Philips, Arçelik, Beko, Bosch, Arnica vb.) ve modele göre rakamlar farklılık gösterir. Buradaki aralığın dışında fiyatlar sahip olan seçeneklerin bulunduğunun da unutulmaması gerekir.

Sizlerle paylaşmış olduğumuz rakamlar, sadece motorların fiyatıdır. Bunların takılması ve işçilik masrafları hariçtir. İşçilik masrafı ile birlikte değişim maliyeti daha da yüksek olacaktır.

Elektrik süpürgesi motoru yandığı nasıl anlaşılır sorusunun cevabını sizler için derledik. Konuya ilişkin görüş ve fikirlerinizi, yorum olarak bize iletebilirsiniz.

Bilgiyol, kullanıcı odaklı ve onların sorunlarına çözüm sağlayan içerikler sunar. Eğitim, finans, sağlık ve teknoloji alanlarında güncel içerikler hazırlar. İçerikler, akıcı bil dille, bilgilendirici ve özgün olarak yazılır.

Yorum yapın