Galop Hareketi Nedir? Nasıl Yapılır?

Galop hareketi, esasında atların yapmış olduğu bir kayma hareketidir. Bu hareket, aynı zamanda okulöncesi dönemdeki çocukların yapabileceği bir etkinliktir. Çocukların gelişimlerine katkı veren ve eğlenceli zaman geçirmelerini sağlayan galop hareketi ile ilgili detayları sizler için derledik.

Galop Hareketi Nedir?

Galop hareketi; okul öncesi dönemde çocukların beden koordinasyonlarını sağlama ve motor becerilerini geliştirme için yapılan bir etkinliktir. Bu etkinlik ile çocuklar enerjilerini boşaltırken, fiziksel olarak aktif olma ve sosyal becerilerini geliştirme imkanı da yakalar.

Galop, dört ayaklı hayvanların hızlı bir şekilde hareket etmelerine verilen isimdir. Özellikle dört nala koşan atların hareketlerinin ifade edilmesi için kullanılır. Atların hareketleri incelendiğinde, ilk olarak öndeki iki ayağın öne atıldığı, bir ön ayağın diğerinden önce yere bastığı görülür.

Bu şekilde hareket eden atlar ve diğer dört ayaklı hayvanlar, adeta kayıyor gibi bir görüntü verilir. Bu yüzden söz konusu durum galop kayma hareketi olarak da ifade edilir.

Galop Hareketi Nasıl Yapılır?

Okul öncesi dönemde yapılan bu etkinlikte bedenin bir bütün olarak kullanılması ve koordine edilmesi önemlidir. Hareketin yapılması için şu adımlar izlenmelidir:

 • İlk olarak çocuklara etkinlik hakkında bilgi verilir.
 • Hareket öncesi nasıl bir pozisyon alınacağı ve etkinliğin nasıl yapılacağı uygulamalı olarak gösterilir.
 • Etkinliğe dair çocuklarda fikir oluşması sağlanır.
 • Gerekli bilgilendirmelerden sonra ayağın biri öne, diğeri ise hemen arkasına yapışık olacak şekilde pozisyon alınır.
 • Bu pozisyonun etkinlik boyunca korunacağı vurgulanır. Burada çocukların adeta bir atı taklit eder gibi koşmaları önemlidir.
 • İlgili pozisyondayken ilk olarak öndeki ayakla harekete başlanır ve dört nala koşan bir at taklit edilir.

Çocukların iki ayaklarının üzerinde zıplayarak yaptıkları bu etkinlik açık havada veya spor salonu gibi geniş kapalı alanlarda yapılabilir. Bu sürecin daha eğlenceli hale getirilmesi için müzik kullanılabilir. Ayrıca etkinliği tamamlayan çocuklara teşvik edici sözler söylenmesi de önemlidir.

Galop Hareketi Ne Demek? Faydaları Neler?

Galop hareketi, dört ayaklı hayvanların hızlı bir şekilde hareket etmeleri demektir. Atların ve diğer hızlı koşan hayvanların koşmaları bu şekilde ifade edilir.

Okul öncesi dönemde ise çocukların iki ayakları üzerinde zıplayarak ilerlemelerini ifade etmek için kullanılan bir kelimedir. Okul öncesinde bu hareketin yararları / faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Çocukların / öğrencilerin beden farkındalığı, koordinasyon, denge, dayanıklılık ve kuvvet gibi motor becerilerini geliştirir.
 • Öğrencilerdeki enerji fazlalığının kontrol edilmesini sağlar. Bu etkinlikle çocuklar fazla enerjilerini kontrollü olarak atarlar ve daha sakin hale gelirler.
 • Çocuklar arasındaki iletişim ve yardımlaşma duygularını artırır, sosyal becerilerin gelişimine katkı verir.
 • Çocukların bedenlerini tanımalarına ve nasıl kontrol edebileceklerini görmelerine katkı verir.
 • Özgüvenin gelişmesini destekler.
 • Eğlenceli ve keyifli zaman geçirilmesini sağlar.

Isındırıcı oyun makalemizi buradan inceleyebilirsiniz.

Galop Hareketi Video

Bu etkinliğin nasıl yapıldığını yazılı olarak inceleyebileceğiniz gibi, videolu anlatımına da bakabilirsiniz. Aşağıdaki videoyu inceleyerek, hareketin nasıl yapıldığını daha net şekilde görebilirsiniz.

YouTube video

Galop Hareketi Sık Sorulan Sorular

Bu hareketle ilgili sık sorulan sorular ve bunlara ilişkin detaylı yanıtlar şu şekildedir:

Galop hareketini hangi yaş grubundaki çocuklar yapabilir?

Okul öncesi ve ilkokuldaki çocuklar için uygun bir etkinliktir. 4-5 yaştan itibaren yapılabilir.

Galop ve kayma hareketi arasındaki fark nedir?

Galopta düz bir şekilde ilerlenirken, kayma adımında ise yan olarak ilerlenir. Birinde göz doğrultusunda, diğerinde ise kulak yönünde hareketlenme vardır.

Bilgiyol, kullanıcı odaklı ve onların sorunlarına çözüm sağlayan içerikler sunar. Eğitim, finans, sağlık ve teknoloji alanlarında güncel içerikler hazırlar. İçerikler, akıcı bil dille, bilgilendirici ve özgün olarak yazılır.

Yorum yapın