Instagram Takip Engeli Nasıl Kalkar? Çözüm Yolları

Instagram kullanırken karşılaştığımız farklı sorunlar vardır. Her ne kadar hemen herkesin başına gelmese de, bazılarının sıklıkla yaşadığı bu sorunlardan birisi de Instagram takip engelidir. Instagram takip engeli, diğer kullanıcılara takip isteği gönderememenize ve onları takip edememenize neden olur. Peki, Instagram takip engeli nasıl kalkar? Gelin, bu sorunun cevabını birlikte arayalım.

Instagram Takip Engeli Neden Olur?

Instagram takip engeli nasıl kalkar sorusuna cevap vermeden önce, bu engelin neden başınıza geldiğini açıklayalım. Öncelikle Instagram’ın dünya genelinde en fazla kullanılan sosyal ağlardan birisi olduğunu unutmayalım. Böylesine büyük bir sosyal platformun devamlılığı için olmazsa olmazlardan birisi, kalitenin korunmasıdır. Evet, Instagram’ın bu kadar fazla tercih edilmesinin temelinde de aslında kalitesi vardır. Peki, kalite ile takip engeli almanız arasındaki bağlantının ne olabileceğini düşündünüz mü?

Instagram, kaliteyi korumak için bazı algoritmalarla kullanıcı hareketlerini izler ve denetler. Ve her hesaba belli limitler koyar. Örneğin; bir günde en fazla X kişiyi takip edebilir veya günde en fazla X adet yorum yapabilir şeklinde. Eğer bu limitler zorlanır veya aşılırsa, işte o zaman engel ile karşılaşırsınız.

Instagram takip engeli nasıl kalkar?
Instagram takip engeli neden olur?

Instagram takip engeli; kısa bir süre içinde çok fazla kişiye takip isteği gönderdiğiniz için olur. Burada, “Kaç kişiye kadar takip isteği gönderebilirim?” şeklinde bir sorunun aklınıza geldiğini duyar gibiyim. Ancak maalesef bu sorunun net bir yanıtı yok. Her hesapta farklı limitler olması söz konusu. Dolayısıyla da Instagram limitlerinin ne kadar olduğunu düşünmek yerine, aşırı işlemlerden kaçınmanız daha doğru olacaktır. Şimdi gelelim, Instagram takip engeli nasıl kalkar sorusuna. Buraya kadar anlattıklarımız, aslında bu sorunun cevabıyla direkt olarak ilgilidir.

Instagram Takip Engeli Nasıl Kalkar?

Instagram takip engeli neden olur?
Instagram takip engeli nasıl kalkar?

Instagram, tamamen algoritmalar tarafından kontrol edilen ve yönetilen bir platform olarak nitelendirilebilir. Dolayısıyla da Instagram takip engeli nasıl kalkar sorusunun cevabı çoğu zaman sizinle değil, tamamen Instagram’ın kendisi ile ilgili bir husustur. Yani takip engeli aldıktan sonra hesabınızı normal bir şekilde kullanmaya devam edin ve aşırı şekilde yorum ve beğeni yapmayın. Bir süre sonra takip engelinizin kalktığını göreceksiniz. Bu süre genellikle 24-48 saat arasıdır. Ancak bazen daha uzun, bazen de daha kısa olabileceğini unutmayın.

·         Instagram Takip Engelinin Kalkması İçin Yapılması Gerekenler

Instagram takip engeli nasıl kalkar konusunda bilmeniz gereken farklı hususlar da vardır. Yukarıda da belirtildiği gibi yorum, beğeni veya takip engeli direkt olarak bir Instagram görevlisi tarafından değil, bir algoritma tarafından konulur. Eğer hesabınızdan çok fazla takip isteği göndermemenize rağmen böyle bir engel aldıysanız, ters giden bir şeyler var demektir. İşte bu noktada yapmanız gereken iki farklı işlem vardır.

o   Sorun Bildir

Takip isteği gönderdiğinizde, engeliniz olduğuna dair bir ekran çıkacaktır. Bu ekranda, “Sorun Bildir” veya benzer anlama gelen bir buton olduğunu göreceksiniz. Bu butona basarak sorununuzu bildirebilirsiniz. İlgili alana, çok fazla takip isteği göndermemenize rağmen takip engeli aldığınızı yazın. Kısa bir süre içinde size dönüş yapılacak ve takip engeliniz kalkacaktır.

o   Mevcut Takip İsteklerini Silin

Instagram’da hesapların bir bölümü gizlidir. Gizli bir hesaba takip isteği gönderdiğimizde karşıdaki kullanıcıya bildirim gider ve o kullanıcı takip isteğinizi kabul eder veya etmez. Peki, karşıdaki kullanıcı takip isteğinize cevap vermezse ne olacağını düşündünüz mü? O istek aktif olarak kalmaya devam eder. İşte zaman içinde bu takip isteklerinin sayısı artar ve bir süre sonra yüksek rakamlara ulaşabilir. Böyle durumlar ise sizin daha kısa sürede takip engeli almanıza neden olabilir.

Mevcut takip isteklerini silmek, Instagram takip engeli nasıl kalkar sorusunun cevaplarından birisidir. Bu işlemi yapabilmek için sırasıyla şu menülere giriş yapın:

Instagram > Ayarlar >  Güvenlik > Verilerine Eriş

Bu adımları izledikten sonra karşınıza çıkan ekranda aşağıya doğru gidin ve “Bağlantılar” bölümündeki “Mevcut takip istekleri” butonuna tıklayın. Bu bölümde, daha önce takip isteği gönderdiğiniz hesapların listesini göreceksiniz. Bu istekleri tek tek iptal edin. Böylece takip engelinizin kalkması sürecini hızlandırmış olursunuz.

Bilgiyol dostları, bir konumuzun daha sonuna geldik. Sizlere, Instagram engeli nasıl kalkar sorusunun cevabını vermeye çalıştık. Konuya ilişkin görüşlerinizi ve yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

Bilgiyol, kullanıcı odaklı ve onların sorunlarına çözüm sağlayan içerikler sunar. Eğitim, finans, sağlık ve teknoloji alanlarında güncel içerikler hazırlar. İçerikler, akıcı bil dille, bilgilendirici ve özgün olarak yazılır.

Yorum yapın