Adet Sancısı Var Ama Olamıyorum! Neden?

Adet döngüsü, kadınların anatomik yapısına bağlı olarak yaşanan bir durumdur. Her sağlıklı kadının bu döngüyü düzenli olarak yaşaması gerekir. Adet döngüsünden önce özellikle kasık bölgesinde adet sancıları olarak bilinen ağrılar başlar ve bunun hemen ardından kanama yaşanır. Ancak bazen sancı olmasına rağmen vajinal kanama başlamaz. Adet sancısı var ama olamıyorum cümlesi, işte tam bu durumu anlatmak için söylenir. Gelin, bu durumun nedenlerinin neler olabileceğini birlikte inceleyelim.

Adet Döngüsü Nedir?

Üreme çağına gelen sağlıklı her kadının vücudu, gebeliğe hazırlanmak için her ay yumurta üretir. Bunun yanında gebeliğin gelişiminin gerçekleşeceği yer olan rahim de, gebelik için hazırlanır. Ancak döllenmenin olmaması durumunda yumurta ve rahim iç tabakası bir süre sonra vajinal kanama ile vücut dışına atılır. Bu işlemden sonra vücut yeniden yumurta üretir ve rahim gebeliğe hazırlanır. İşte bu süreç, adet döngüsü olarak adlandırılır ve her 28 günde bir defa yaşanır.

Adet döngüsünün süresi her ne kadar 28 gün olsa da, her kadın için sürenin 28 olduğunu söylemek yanlış olacaktır. Bazı kadınlarda 30 gün, bazılarında ise 26 gün olabilir. Burada esas olan düzenli aralıklarla adetin olmasıdır. Eğer düzenli bir döngü yok ise mutlaka farklı bir durum vardır ve bunun için bir kadın doğum uzmanına muayene olunması gerekir.

Adet sancısı var ama olamıyorum
Neden adet olamıyorum?

Adet Olamıyorum, Hamile Miyim?

Üreme çağında ve sağlıklı bir kadınsanız, düzenli olarak adet olmanız gerekir. Eğer adet olamıyorsanız, bunun farklı nedenleri olabileceğini unutmayın. İlk akla gelen seçenek, her zaman hamileliktir. Gebe kalmışsanız, adet döngüsü doğum sonrası döneme kadar durur ve kesinlikle vajinal kanama yaşanmaz. Düzenli bir cinsel ilişkiniz varsa, öncelikle gebelik durumunu dikkate almanız gerekir. Peki, hamileler adet sancısı yaşar mı?

Hamilelerin adet sancısı çekip çekmemesi, kişiden kişiye göre değişebilir. Özellikle gebeliğin ilk ayında adet sancısı çekenlerin sayısının oldukça fazla olduğu söylenebilir. Hatta birçok anne adayı gebe olduğunu anlamaz ve bu sancı yüzünden adet olacağını düşünür. Sonrasında ise o klasik cümleyi kurar; adet sancısı var ama olamıyorum.

Kısaca bu bölümü toparlayacak olursak, adet döngünüz gecikmiş ve adet olmuyorsanız ilk olarak gebelik seçeneğini değerlendirin. Test yapın/yaptırın. Eğer gebeyseniz, bu durum için endişe etmenize gerek yok. Hamileliğin tadını çıkarın.

Adet Sancısı Var Ama Olamıyorum

Menstrual döngü (adet döngü), tamamen hormonların kontrolünde gerçekleşir. Eğer mens döngüsünde bir düzensizlik varsa büyük ihtimalle hormon kaynaklı bir durum söz konusudur. Stres, çevresel etkiler, geçirilen hastalıklar, kullanılan ilaçlar ve benzeri durumlar hormon seviyesini ve dolayısıyla da adet döngüsünü etkileyecektir. İşte bu tip durumlardan dolayı yılda 2 defaya kadar olan adet düzensizlikleri normal olarak kabul edilir ve herhangi bir tedaviye gerek duyulmaz.

Adet sancısı var ama olamıyorum
Adet sancısı var ama olamıyorum

Adet sancısı var ama olamıyorum şeklinde bir düşünceniz varsa, bunun farklı sağlık sorunlarından kaynaklanacağını bilmeniz gerekir. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir:

  • Polikistik over sendromu
  • Erken menopoz
  • Tiroid rahatsızlıkları
  • Aşırı kilo veya aşırı zayıflık
  • Doğum kontrol hapı kullanma
  • Yumurtalık ve rahimdeki kistler
  • Miyom ve polipler
  • Yumurtalık, rahim ve rahim ağzı kanserleri
  • Hormonal bozukluklar
  • Hipofiz bezi tümörleri

Bunlar ve benzeri rahatsızlıklar adet döngünüzü olumsuz olarak etkileyebilir ve hatta uzun süre adet olmamanıza da neden olabilir. Dolayısıyla bu noktada detaylı bir jinekolojik muayeneden geçmeniz gerektiğini unutmayın.

Kürtaj Sonrasında Adet Olamıyorum

Adet sancısı var ama olamıyorum şeklindeki şikayetlerin bir kısmı da kürtaj sonrasında dile getirilir. Kürtaj, doğal olmayan yollarla gebeliğin sonlandırılmasıdır ve bu işlemin ardından vücudun kendi dengesini bulması zaman alır. Bu süre genellikle 3-4 aydır. Söz konusu süre sonunda adet döngüsü düzelir. Ancak 3-4 aylık süreçte adet olmadıysanız ve adet olmanıza yönelik bir işaret yoksa mutlaka bir kadın doğum uzmanına görünmeniz gerekir. Burada yapılacak detaylı muayene ile soruna yönelik tedavi uygulanacaktır.

Neden adet olamıyorum
Adet sancısı var ama olamıyorum

Kürtaj sonrasında adet olamama veya çok az adet olma gibi durumların farklı nedenleri olabilir. Ancak bunlardan bazılarının jinekolojik muayenede tespit edilmesi çok zordur. Örneğin; ikinci, üçüncü veya ilerleyen kürtajlarda rahim içi yapışıklığı riski artmaya başlar. Böyle bir durumun yaşanması durumunda adet olamayabilir veya adet kanamanızda belirgin bir azalma meydana gelebilir. İşte bu durumun tespiti için rahim filminin çekilmesi gerekir. Doktorunuz, bu konuda gerekli bilgilendirmeleri ve yönlendirmeleri yapacaktır. Bunun haricinde kesinlikle doktorunuzdan habersiz bitki kürü gibi uygulamaları denemeyin.

Evet Bilgiyol takipçileri, bir konumuzun daha sonuna geldik. Adet sancısı var ama olamıyorum konusunu sizler için inceledik. Burada anlatılanlar, sizi sadece bilgilendirmek için yazılmıştır. Eğer böyle bir sorun yaşıyorsanız kesinlikle doktora görünmeli ve doktorunuzun talimatları ve tavsiyelerine göre hareket etmelisiniz. Konuya ilişkin deneyimlerinizi ve sorularınızı yorum olarak bize yazabilirsiniz.

Bilgiyol, kullanıcı odaklı ve onların sorunlarına çözüm sağlayan içerikler sunar. Eğitim, finans, sağlık ve teknoloji alanlarında güncel içerikler hazırlar. İçerikler, akıcı bil dille, bilgilendirici ve özgün olarak yazılır.

Yorum yapın