Matematik Nasıl Çalışılır? 7 Adımda Matematik

Matematik, birçok öğrenci için zor kabul edilen derslerin başında gelir. Başarı için matematikte, belli bir seviyenin üzerinde olmanız şarttır. Söylemesi kolay, ama nasıl şeklinde dediğinizi duyar gibiyim. Evet, matematik çok kolay bir ders değil, ama sandığınız kadar da zor değil. Doğru çalışma yöntemleri ile bu derste rahatlıkla başarılı olabilirsiniz. Peki, matematik nasıl çalışılır? Doğru çalışma yöntemleri nelerdir? Bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını yazımızın devamında bulacaksınız.

Matematik çalışma
Matematik Nasıl Çalışılır?

Bir derste veya herhangi bir konuda başarılı olabilmek için attığınız adımların doğru ve planlı olması son derece önemlidir. Ayrıca kendinize hedefler belirlemeniz ve bunları da gerçekçi seviyeye getirmeniz gerektiğini unutmayın. Size anlatacağımız yöntemler TYT, AYT ve LGS gibi sınavların tamamı için geçerlidir. Hangi sınava hazırlanıyorsanız hazırlanın, buradaki yöntemleri kullanarak başarıyı elde edebilirsiniz.

Matematik Nasıl Çalışılır?

Matematik Nasıl Çalışılır?
Matematik Başarısının Anahtarları

1.    Gerçekçi Hedefler Belirleyin

Matematik nasıl çalışılır sorusuna verilecek çok sayıda cevap vardır. Ancak bir yola çıkıyorsanız, öncelikle hedeflerinizi belirlemeniz gerekir. İşte bu hedefler, kesinlikle gerçekçi olmalıdır. Örneğin, matematikten şuan 5 net yaptığınızı varsayalım. Eğer hedefinizi kısa vadede 30 net olarak belirlerseniz, bir süre sonra hedefinize ulaşamayacağınız düşüncesine kapılır ve çalışmaktan vazgeçebilirsiniz. Peki, hedeflerinizi nasıl belirlemeniz gerekir?

Hedeflerinizi kısa, orta ve uzun vadeli olarak belirlemeniz, en mantıklı adım olacaktır. Örneğin; şuan 5 net yapıyorsanız, 1 ay sonra 7-8 net hedefi koyun. 3 ay sonrası için 13-15 net hedefi, 6 ay sonrası için ise 25-30 net hedefi koyun. Böylece hedeflerinize rahat bir şekilde ulaşır ve böylece çalışma azminizi ve motivasyonunuzu arttırmış olursunuz.

2.    Doğru Planlama Yapın

Matematik çalışmak, özellikle bu konuda yeteri kadar başarılı olmayanlar için sıkıcı olabilir. Dolayısıyla önce kendinizi tanıyın ve daha sonra buna göre planlama yapın. Matematik çalışma planını, kesinlikle internetten veya arkadaşınızdan almayın. Planı, rehber öğretmeninizle birlikte hazırlayın. Eğer rehber öğretmeniniz yoksa çevrenizdeki eğitimli kişilerden yardım alın. Matematik nasıl çalışılır sorusunun en önemli cevaplarından birisinin doğru planlama olduğunu unutmayın.

Planlama yaparken, sizi aşırı zorlamamasına ve çok fazla rahat bırakmamasına dikkat edin. Örneğin; planlama yaparken günde 4 saatlik bir matematik çalışma süresi belirlemek, son derece yanlış olacaktır. Bunun yerine 2 saat veya genel durumunuza göre 90 dakika gibi süreler belirlemelisiniz.

3.    Çalışmaya Doğru Yerden Başlayın

Hedeflerimizi belirledik ve planımızı yaptıktan sonra sıra, konulara başlamaya geldi. Bu noktada öncelikle kendinizin farkında olun. Hangi konulara hakimim, temelim sağlam mı gibi soruları cevaplandırın. Verdiğiniz cevaplardan sonra kesinlikle temelim yok, matematiği asla yapamam gibi bir düşünceye kapılmayın. Doğru yerden başladığınızda, matematiğin aslında o kadarda zor olmadığını göreceksiniz.

Temeliniz yok ise en baştan çalışmaya başlamalısınız. Bu durum size zaman kaybı gibi gelmemelidir. Ya da konuları yetiştiremeyeceğiniz düşüncesine kapılmanıza neden olmamalıdır. Eğer temeliniz var ise baştan başlamanız, zaman kaybı olacaktır.

4.    Bol Bol Soru Çözün

Bol bol soru çözmek, matematik nasıl çalışılır sorusunun en net cevabıdır aslında. Matematikte diğer derslerdeki gibi uzun konu anlatımları yoktur. Dolayısıyla ilk olarak kısa olan konu anlatımı okuyun, sonra çözümlü soruları inceleyin. Bunun ardından ise bol bol soru çözün. Unutmayın, bir konuyla ilgili farklı tipte çok sayıda soru vardır. Ne kadar çok soru çözerseniz, söz konusu soru tiplerini o kadar yakından tanırsınız.

5.    Çözemediğiniz Soruları Not Edin

Matematik çalışırken, mutlaka çözemediğiniz sorular olacaktır. Bunları, bir not defterine uygun şekilde not edin. Daha sonra sorunun çözümünü öğretmeninizden veya arkadaşınızdan öğrenin. Soruyu tam olarak anladığınıza emin olana kadar, anlatan kişinin tekrar etmesini sağlayın. Soruyu anladığınıza emin olduktan sonra normal çalışma planınıza göre hareket edin. Bu şekilde 1 ay boyunca soruları biriktirin ve 1 ay sonunda, o not defterindeki soruları tek tek çözmeye çalışın. Böylece hangilerini tam olarak anladığınız, net bir şekilde ortaya çıkacaktır. Durumunuza göre bunu 15-20 günde bir olacak şekilde de yapabilirsiniz.

6.    Matematikten Korkmayın

Yukarıda bahsettiğimiz adımlar, size başarının kapısını açacaktır. Ancak bunun yanında bilmeniz gereken önemli bir husus daha var. Matematikten asla korkmayın. Düzenli, doğru ve planlı bir çalışma ile matematiği rahatlıkla anlayabileceğinize inanın. İnanç, matematik nasıl çalışılır konusunun belki de en önemli anahtarıdır.

7.    Destek Alın

Düzenli ve planlı çalışmanıza karşın bazı yerleri anlamakta zorluk çekebilirsiniz. Ya da bazı soruları anlayamayabilirsiniz. İşte böyle durumlar için destek alabilirsiniz. Özel ders ve kurslardan alacağınız destek ile süreci hızlandırabilirsiniz.

Matematik Nasıl Çalışılır?

Matematik nasıl çalışılır konusu genel hatları ile bu şekildedir. Kendinize inanın ve size verdiğimiz önerileri dikkate alın. Bu sayede, başarılı olacağınızı göreceksiniz.

Bilgiyol, kullanıcı odaklı ve onların sorunlarına çözüm sağlayan içerikler sunar. Eğitim, finans, sağlık ve teknoloji alanlarında güncel içerikler hazırlar. İçerikler, akıcı bil dille, bilgilendirici ve özgün olarak yazılır.

Yorum yapın