Binance Komisyon Oranları ve İndirimler

Kripto para alım satımı denildiğinde, ilk akla gelen borsalardan birisinin Binance olduğu herkes tarafından kabul edilir. Binance; işlem hacminin yüksekliği, güvenirliği ve yüzlerce kripto paranın listelenmesi ile öne çıkan bir kripto para borsasıdır. Ayrıca Binance komisyon oranları ile de diğer borsalara göre çok daha uygundur. Peki, yaptığınız işlemler için Binance ne kadar komisyon alıyor? Daha az komisyon ödemek için neler yapılmalı? Bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Binance Komisyon Oranları Ne Kadar?

Günümüzde her kripto para borsanın belli miktarlarda komisyon ücreti aldığı bilinen bir durumdur. Yatırımcılar, bu noktada güvenilir ve düşük komisyon ücretlerine sahip olan borsaları daha fazla tercih etmektedir. Binance da böyle bir borsadır ve komisyon oranı sadece %0,1’dir. Bu oran, her 1000 $’lık işleminiz için sadece 1 $ komisyon ödeyeceğiniz anlamına gelir.

Binde birlik (%0,1) komisyon oranı, her işlem için geçerlidir. Alım ve satımlarınızın tamamında söz konusu ücret otomatik olarak hesabınızdan tahsil edilir.

Binance Komisyon Oranları

Binance Komisyon Hesaplama Nasıl Yapılır?

Komisyon oranlarına dair bilgi sahibi olduktan sonra bunun nasıl hesaplanacağını merak ediyor olabilirsiniz. Şimdi, sizin için birkaç tane Binance komisyon hesaplama yapacağız. Böylece ne kadar komisyon ödeyeceğinizi çok daha rahat bir şekilde anlayacak ve hesaplayabileceksiniz.

  • Örnek 1

2.000 $’lık bir alım işlemi yaptığınızı varsayalım. Bu işlem için ödeyeceğiniz komisyon ücreti:

2000:1000 = 2 $ şeklinde hesaplanır.

  • Örnek 2

30.000 TL’niz ile BTC aldığınızı varsayalım. Bu işlem için ödeyeceğiniz komisyon miktarı:

30000:1000 = 30 TL şeklinde hesaplanır.

Genel olarak toparlayacak olursak, işlem yaptığınız miktarı 1000’e bölerek ödeyeceğiniz komisyon miktarını bulabilirsiniz.

Nasıl Daha Düşük Komisyon Öderim?

Bınance Ne Kadar Komisyon Alıyor?

Binance komisyon oranları ilk bakışta oldukça düşük gibi gelebilir. Ancak sürekli kripto para alım satımı yapıyorsanız, ödeyeceğiniz komisyonun sandığınızdan çok daha fazla olacağına emin olabilirsiniz. Örneğin günlük 1.000 $’lık işlem yaptığınızı varsayalım. Bunun için günlük 1 $, aylık ise 30 $ komisyon ödersiniz. Türk Lirası’na çevirdiğimizde güncel kur ile ödeyeceğiniz komisyon miktarı yaklaşık 225 TL’dir. Neden bu kadar fazla komisyon ödeyesiniz ki? Size göstereceğimiz yöntemlerle ödeyeceğiniz komisyon miktarını ciddi oranlarda düşürebilirsiniz.

Daha düşük Binance komisyon oranları ile işlem yapmak için iki farklı seçeneğiniz vardır. Bunlar ise şu şekildedir:

   · Binance Referans Kodu Kullanma

Hemen her platformda olduğu gibi Binance’da da işlem yapabilmek için öncelikle üyelik almanız gerekir. İşte bu üyelik alımı sırasında bir Binance referans kodu/kimliği girerseniz, komisyon oranlarında %20 indirim kazanabilirsiniz. Ancak bu noktada bilmeniz gereken önemli bir husus vardır. Her referans kodu için %20 indirim söz konusu değildir. İndirimler; %0,  %5, %10, %15 ve %20 şeklindedir. Kodu, ilgili alana girdiğinizde ne kadarlık bir indirim kazanacağınızı göreceksiniz.

   · Komisyonları BNB ile Ödeme

Binance, kendi kripto parası olan BNB kullanımının artması için farklı teşvikler vermektedir. Söz konusu teşviklerden birisi de BNB kullanımında indirimli Binance komisyon oranları şeklinde ifade edilebilir. Bu indirim oranı %25’tir.

BNB ile daha düşük komisyon ödemek için yapmanız gereken tek işlem, cüzdanınızda yeteri kadar BNB olmasıdır. Böylece %25’lik indirimden faydalanma imkanı yakalayacaksınız.

Burada bahsedilen indirimler, yazının yayımlandığı tarihte geçerlidir. Ancak ilerleyen dönemlerde bunların geçersiz olması veya daha farklı indirim seçeneklerinin gelmesi söz konusu olabilir. Yeni fırsatları takip edebilmeniz ve güncel bilgilere ulaşabilmeniz için sitemizi takip edebilirsiniz.

İndirimlerden Sonra Ne Kadar Binance Komisyon Öderim?

Yukarıda, “Binance ne kadar komisyon öderim?” sorusuna cevap vermek için iki hesaplama örneği vermiştik. Şimdi o örneklerin üzerine indirimleri uygulayalım ve ne kadar indirim kazanacağınızı görelim.

  • Örnek 1

2.000 $’lık bir işlemde 2 $ komisyon ödersiniz. Buna önce %20’lik referans kodu indirimini uygulayalım. Bu indirimin sonunda komisyon 1,6 $’a düşer. Birde BNB ile ödemeden kaynaklanan %25’lik indirimi uygulayalım. Bu defa ise komisyon 1,2 $’a kadar iner. Dolayısıyla da toplamda 0,8 $ indirim kazanmış olursunuz.

  • Örnek 2

30.000 TL’lik işlem için 30 TL komisyon ödersiniz. Bu komisyona sırasıyla %20’lik ve %25’lik indirimleri uygulayalım. %20’lik indirimden sonra komisyon ücreti 24 TL’ye, buna ek olarak %25’lik indirimle birlikte komisyon 18 TL’ye düşecektir. Dolayısıyla 12 TL’lik bir indirim kazanmış olacaksınız. Her gün 12 TL’lik indirim kazandığını varsayarsak, aylık 360 TL gibi bir tasarruf sağlayacağınızı söyleyebiliriz.

Binance Komisyon Oranları
İndirimli Binance Komisyon Oranları

Binance komisyon oranları ile ilgili genel detaylar bu şekildedir. Buradaki bilgileri kullanarak çok daha düşük komisyon ücreti ödeyeceğinizi unutmayın. Bir yazımızın daha sonuna geldik. Konuya ilişkin görüş, düşünce ve bilgilerinizi yorum olarak bizlere iletebilirsiniz.

Kaynaklar: Binance Komisyon Oranları

Bilgiyol, kullanıcı odaklı ve onların sorunlarına çözüm sağlayan içerikler sunar. Eğitim, finans, sağlık ve teknoloji alanlarında güncel içerikler hazırlar. İçerikler, akıcı bil dille, bilgilendirici ve özgün olarak yazılır.

Yorum yapın