Derin Olmayan Jilet İzi Nasıl Geçer Evde?

Derin olmayan jilet izi nasıl geçer evde sorusu, insanların yaşamlarını oldukça yakından ilgilendirir. Gençlik yıllarında kolların veya vücudun farklı bölgelerinin jiletle kesilmesi sonucunda oluşan bu izler, insanları sosyal açıdan olumsuz olarak etkiler. Peki, derin olmayan jilet izi nasıl geçer? Jilet izi (faça izi) için bitkisel çözüm var mı?

Jilet izleri, çoğunlukla insan sağlığı açısından herhangi bir risk taşımaz. Burada esas olan jilet izi görüntüsüdür. Bu görüntü, diğer insanların o kişi hakkında olumsuz düşüncelere kapılmasına veya önyargılar oluşturmasına neden olabilir. Askerlik ve polislik gibi mesleklere kabul edilmesine dahi engel olabilir. Dolayısıyla derin olmayan jilet izi nasıl geçer evde sorusunun cevabı son derece önemlidir.

Derin Olmayan Jilet İzi Geçer Mi?

Derin olmayan jilet izi, uygulanacak doğru tedavi ile tamamen geçebilir. Kol, bacak veya vücudun farklı bir noktasında bulunan bu iz, tamamen geçebilir. Bunun için ameliyat, lazer, krem ve benzeri tedavi yöntemleri vardır. Ancak tedavinin başarılı olup olmayacağı, jilet izinin ne kadar derin ve büyük olduğuna bağlıdır. Ayrıca kişinin yaşı, yine bu noktada etkili bir unsurdur.

Jilet izi için uygulanan tedavilerden bazıları sorunu tamamen çözerken, bazıları ise aynı bölgeye atılan birden fazla izin tek bir iz haline gelmesini sağlar.

Genel olarak toparlayacak olursak, jilet izinin niteliğine (derinliği ve büyüklüğü) bağlı olarak oluşan iz tamamen silinebilir veya görünürlüğü azaltılabilir.

Derin Olmayan Jilet İzi Nasıl Geçer Evde?

Derin olmayan jilet izi için evde uygulanacak bazı basit yöntemler vardır. Ancak bu yöntemler, derin olmayan ve yüzeysel izlerde işe yarar. Derin olan izler için herhangi bir etki yapmayacağı da unutulmamalıdır. Derin olmayan jilet izi nasıl geçer evde sorusuna verilecek bazı cevaplar şu şekildedir:

·         Vazelin

Vazelin, uygulandığı bölgelerde cilt çukurlarını ve yara izlerini doldurma özelliğine sahiptir. Eğer vücudunuzun bir bölgesinde derin olmayan jilet izi oluşmuşsa, hemen o bölgeye vazelin uygulamalısınız. Vazelin, yarayı dolduracaktır. Böylece vücut ilgili yaranın kapanmasını sağlarken, yeni dokularla o bölgeyi dolduramaz. Bunun sonucunda ise jilet izi oluşmaz.

Vazelin yöntemi, özellikle sakal tıraşı sırasında meydana gelen kesikler için kullanılır. Tekrar vurgulamak gerekirse, vazelin yöntemi sadece yeni oluşan jilet izlerinde kullanılabilir. İyileşmiş ve ize neden olmuş jilet izlerinde herhangi bir işe yaramaz.

·         Kantaron Yağı

Kantaron yağı, özel bir yöntemle üretilen bitkisel bir yağdır. İçerisinde herhangi bir kimyasal katkı maddesi bulunmaz. Yaraların iyileşme sürecine fayda sağladığı bilinir. Bu yüzden bazı uzmanlar tarafından tavsiye edilir. Ancak jilet izi tedavisi sırasında kantaron yağı da yine yara taze iken kullanılmalıdır. Derin olmayan jilet izlerinin iyileşme sürecini destekler.

Derin olmayan jilet izi nasıl geçer evde
Derin olmayan jilet izi nasıl geçer evde

·         Contractubex Krem

Derin olmayan jilet izi için evde uygulanacak bir diğer yöntem ise Contractubex kremdir. Bu krem, sivilce ve basit yara izlerinin geçmesi için geliştirilmiştir. Derin olmayan izlerde etkili sonuç verdiği bilinir. Ancak daha ciddi yara izleri için etkili olmayabilir.

Bu mucize kreme dair daha fazla bilgi almak ve derin olmayan jilet izlerindeki etkilerini anlamak için Contractubex Krem Ne İşe Yarar isimli makalemizi mutlaka inceleyin.

·         Diğer Bitkisel Çözümler

Evde jilet izi tedavisi için kullanılabilecek farklı kürler vardır. İlgili kürler, hem yaraların hızlı bir şekilde iyileşmesi hem de iz kalma risklerini düşürmesi ile bilinir. İbrahim Saraçoğlu tarafından tavsiye edilen karabaş otu kürü de bunlardan biridir.

Burada bahsedilen yöntemler sadece basit, derin olmayan, küçük jilet izleri içindir. Bu yöntemleri veya kremleri, doktorunuzun onayı olmadan kullanmamalısınız. Nihayetinde derin olmayan bir jilet yarası da olsa, ciddi anlamda enfeksiyon riski taşıyabilir. Dolayısıyla doktor onayı olmadan ilgili yöntemler kullanılmamalıdır.

Jilet İzi (Faça İzi) Zımparalama ile Geçer Mi?

Jilet izi veya faça izi tedavisi için zımparalama yönteminin işe yarayıp yaramadığı merak edilen bir diğer konudur. Bu yöntemde ilgili bölgenin zımparalanması ve hafiften kanatılarak derinin soyulması hedefleniyor. Sonrasında ise izin tamamen kaybolacağına inanılıyor. Ancak bahsedilen yöntem hem çok riskli hem de işe yarama garantisi yok. Dolayısıyla böylesine riskli bir işlemin evlerde kesinlikle uygulanmaması gerekiyor.

Zımparalama, aynı zamanda cerrahi bir yöntemin de ismidir ve izlerin silinmesi için kullanılabilir. Zımparalama ve ince deri yaması adı verilen bir yöntem, ilgili bölgedeki ince derinin lazerle alınması ve üzerine ince bir deri nakledilmesi şeklindedir.

Jilet İzi Tedavisi Yöntemleri

Jilet izi tedavisi için ameliyat ve lazer yöntemleri kullanılır. Ameliyat, genellikle birden fazla jilet izinin olduğu durumlarda tercih edilir. Örneğin; kolunuzda birden fazla jilet izi (faça izi) var ise bunlar tamamen kaldırılır ve ilgili bölgede sadece ameliyat izi kalır. Böylece daha önce kolunuzda jilet izi olduğu kesinlikle fark edilmez.

YouTube video

Bir diğer yöntem ise lazerdir. Lazer ile jilet izleri tek tek silinebilir. Ancak bu işlem için izlerin çok büyük ve kalın olmaması önemlidir. Ayrıca lazer sonrasında hafiften bir iz kalma durumu olabilir. Yani lazerle jilet izi tedavisi, genellikle izlerin görünürlüğünü azaltmaya yöneliktir.

Derin olmayan jilet izi nasıl geçer evde
Derin olmayan jilet izi nasıl geçer evde ?

Derin olmayan jilet izi nasıl geçer evde sorusuna verilecek cevap genel hatları ile bu şekildedir. Bahsedilen yöntemler izlerin silinmesi ve daha az görünür hale getirilmesi noktasında etkili olabilir. Ancak doktor onayı olmadan bunlar uygulanmamalıdır.

Matematik nasıl çalışılır makalemizi okumak için bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Jilet İzi ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Derin olmayan jilet izi nasıl geçer evde konusu ile ilgili sık sorulan sorular ve bunlara ilişkin cevaplar aşağıda yer almaktadır.

Eski jilet izleri nasıl geçer?

Eski jilet izleri, ameliyat ve lazer gibi yöntemlerle geçer. İzlerin büyük olması durumunda tam olarak geçmese dahi, görünürlükleri azalır.

Contractubex krem jilet izini geçirir mi?

Contractubex krem, derin olmayan ve taze jilet izlerini geçirebilir. Ancak herkeste aynı sonucu vermeyeceği ve bazı kişilerde işe yaramayacağı unutulmamalıdır.

Jilet kesiği iz kalır mı?

Jilet kesiği sonrasında iz kalma olasılığı çok fazladır. Jilet kesiğinin büyüklüğü ve derinliği çok az ise iz kalmama ihtimali de vardır.

Zımparalama ile jilet izi geçer mi?

Hayır. Evde yapılacak olan zımparalama ile jilet izi geçmez. Ayrıca zımpara yapılan bölgede daha büyük izler dahi oluşabilir.

Bilgiyol, kullanıcı odaklı ve onların sorunlarına çözüm sağlayan içerikler sunar. Eğitim, finans, sağlık ve teknoloji alanlarında güncel içerikler hazırlar. İçerikler, akıcı bil dille, bilgilendirici ve özgün olarak yazılır.

Yorum yapın